Honors Convocation Award Winners - 2015


Adjunct Faculty Excellence Awards
  • Judy Bennington-Dykes, English and World Languages, College of Arts, Social Sciences and Humanities
  • Valencia Davis, Applied Science, Technology and Administration, College of Education and Professional Studies
  • David Miller, Management and MIS, College of Business
  • Dustin Mink, Computer Science, College of Science, Engineering and Health
Dean's Honor Roll

Please refer to the 2015 Honors Convocation Program (beginning on page 13) for a complete listing of names.

Delta Sigma Pi Scholarship Key
  • Jessica Reid, Professional Accountancy, B.S.B.A.
Distinguished Faculty Research & Creative Activities Awards
  • Steven Kass, Psychology, College of Science, Engineering and Health
  • Kevin Krieger, Accounting and Finance, College of Business
Distinguished Faculty Service Award
  • Thomas Gilbar, Electrical and Computer Engineering, College of Science, Engineering and Health
Faculty Excellence in Teaching or Advising Awards

Teaching

  • Andreas Fuchs, Electrical and Computer Engineering, College of Science, Engineering and Health
  • Kathrine Johnson, Criminal Justice, College of Education and Professional Studies
  • Erica Jordan, Psychology, College of Science, Engineering and Health
  • Kevin Krieger, Accounting and Finance, College Business
  • Enid Sisskin, Public Health, Clinical and Health Sciences, College of Science, Engineering and Health

Advising

  • Trudi Gaines, Teacher Education and Educational Leadership, College of Education and Professional Studies
Hal Crosby Leadership Award
  • Jini Lynn Curry, Chemistry/Biochemistry, B.S.
John C. Pace Scholars for 2014-2015
  • Melissa N. Coombs
  • Rachel Jamison
  • Abbie Kellett
  • Anthony Noll
  • Melissa Pisarski
  • Brianna Vandale
Million Dollar Research Hall of Fame

$25 Million

  • Richard Harper, Office of Economic Development and Engagement

$5 Million

  • Glenn Rohrer, Social Work, College of Education and Professional Studies
Outstanding Master's Thesis Awards

Christopher Scott Satterwhite, History

"That Magic Moment When All the Stars Were Aligned: New Left Activism and the Pensacola Underground Press"

Thesis Advisor: Dr. Amy Mitchell-Cook

Bryan David Davis, Biology

"Taxonomic and Metabolic Characterization of Bacteria Isolated From Gulf of Mexico Sediments Affected by the Deepwater Horizon Oil Spill"

Thesis Advisor: Dr. Joe Lepo

Nicole Rae Bucchino, Anthropology

"Talking Smack: The Archaeology and History of Pensacola's Red Snapper Fishing Industry"

Thesis Advisor: Dr. Della Scott-Ireton

Outstanding Undergraduate Student Awards

College of Arts, Social Sciences and Humanities

  • Eric Wayne Bencivenga, Maritime Studies, B.A.
  • Hunter M. Brown, English-Writing, B.A.
  • Tyler R. Bryant, International Studies, B.A.
  • Sabrina Elizabeth Cummings, Anthropology, B.A.
  • Jessica L. Farrell, Political Science/Pre-Law, B.A.
  • Annastasia Fiala-Gapp, Musical Theatre, B.F.A.
  • Patricia Izbicki, Music Performance, B.M.
  • Kay A. Jackson, History, B.A.
  • Stefini M. B. Pilgrim, Studio Art, B.A.
  • James Clay Simpson, Philosophy, B.A.
  • Christina M. Swift, Music Education, B.M.E.
  • Rachel A. Wright, Graphic Design, B.F.A.
  • Hannah Johnson Yager, Communication Arts, B.A.

College of Business

  • Bryanna R. Andrews, Comprehensive Marketing, B.S.B.A.
  • Kelvin H. Blackwell, Accounting, B.S.B.A.
  • Tara J. Calhoun, Management Information Systems, B.S.B.A.
  • Hannah R. Magee, General Business, B.S.B.A.
  • Carlos Henrique Pinto DeMoura, Global Economics, B.S.B.A.
  • Deven J. Smith, Management, B.S.B.A.
  • Karleienny D. Medina Sojo, Finance, B.S.B.A.

College of Educational and Professional Studies

  • Jacob M. Adams, Hospitality, Recreation and Resort Management, B.S.
  • Yuri A. Armstrong, Army ROTC
  • Katelynn B. Barger, Criminal Justice, B.A.
  • Walker A. Blankinship, Networking and Telecommunication Technologies, B.S.
  • Markeisha Brooks, Social Work, B.S.W.
  • Rachel K. Dovin, Interdisciplinary Social Sciences, Children and Society, B.A.
  • Lindsay Michelle Gaddis, Elementary Education/ESOL/Reading, B.A.
  • Justine K. Hanson, Engineeriong Technology / Building Construction, B.S.
  • Nathan A. Joiner, Air Force ROTC
  • Kristen L. Ledbetter, Legal Studies, B.A.
  • Brock A. Mayfield, Exceptional Student Education/ESOL, B.A.
  • Dustin Ray Nelson, Exceptional Student/Elementary Education/ESOL/Reading, B.A.
  • Danielle A. Rodriguez, Sport Management, B.S.
  • Sheila M. Savage, Workforce and Professional Studies, B.S.
  • Audrey J. Voigt, ISS Teaching and Learning, B.A.

College of Science, Engineering and Health

  • Lauren F. Barnes, Chemistry, B.S.
  • Chelsea B. Blum, Health Care Administration, B.S.
  • Claire A. Caillouet, Exercise Science, B.S.
  • Jaymie Marissa Druding, Nursing, B.S.N.
  • Dustine A. Emerson, Environmental Science, B.S.
  • Stephen A. Halsey, Athletic Training, B.S.
  • Kaitlyn Rita Latourelle, Electrical Engineering, B.S.
  • Nicole Marie Latourelle, Electrical Engineering, B.S.
  • Michael D. LeBrun, Community Health Education, B.S.
  • Joyce Little, Oceanography, B.S.
  • Connor M. Lutz, Information Technology, B.S.
  • Laurel E. Manor, Marine Biology, B.S.
  • Shanna C. Muehe, Physics, B.S.
  • T'Kara L. Mullins, Psychology, B.S.
  • Khyati N. Patel, Computer Science/Software Engineering, B.S.
  • Quinton J. Powell, Physical Education, Teacher Education, B.S.
  • Lisa M. Schnoor, Clinical Laboratory Sciences, B.S.
  • Erika Schott, Mathematics, B.S.
  • Elisey A. Shcherbina, Chemistry/Biochemistry, B.S.
  • Branden Sherrell, Computer Engineering, B.S.
  • April R. Simmers, Biology Pre-Professional, B.S.

University College

  • Lauren F. Barnes, Chemistry
  • Lu Wang, Nursing

Kugelman Honors Program

  • Jini L. Curry, Chemistry/Biochemistry, B.S.
President's Award for Leadership in Diversity

Student Recipient

  • Musaed Alajaji, Finance, B.S.B.A.

Faculty Recipient

  • Karen Molek, Chemistry, College of Science, Engineering and Health
President's Honor Roll

Please refer to the 2015 Honors Convocation Program (beginning on page 8) for a complete listing of names.

Richard and Sandra Berg Scholar Athlete Awards
  • Jamie McDonald, Community Health Education, B.S. - Women's Swimming and Diving
  • Carlos Moura, Global Economics and Finance, B.S.B.A. - Men's Tennis
Student Government Association Distinguished Teaching Awards
  • Daniel Durkin, Social Work, College of Education and Professional Studies
  • Shannon Holst, English and World Languages, College of Arts, Social Sciences and Humanities
  • Stephen Snyder, Management and MIS, College of Business
  • Erica Taylor, Biology, College of Science, Engineering and Health
Who's Who Among Students in American Universities & Colleges

Please refer to the 2015 Honors Convocation Program (page 2) for a complete listing of names.

Feedback

Fill out my online form.